Istnieje przekonanie, że będąc mieszkańcem wsi lub mniejszej miejscowości, automatycznie nasze szanse na założenie dochodowego biznesu maleją. Nic bardziej mylnego. Obszary wiejskie wykazują bardzo duży potencjał do tego, by móc założyć na nich dobrze prosperujące firmy.
Mimo zauważalnej migracji ludności ze wsi do miast, odnotowano niewielkie co prawda, ale jednak, dodatnie saldo nowych mieszkańców terenów wiejskich. Tak wynika z przygotowanego przez Fundację na Rzecz Polskiego Rolnictwa dokumentu: Polska Wieś 2020. Raport o stanie wsi. (https://www.fdpa.org.pl/raport-polska-wies-2020-raport-o-stanie-wsi).
Kto migruje z aglomeracji miejskich na obszary prowincjonalne? Głównie osoby, które poszukują spokoju. Miejsca, w którym będą mogli odpocząć po pracy w dużych miejscowościach. Zatem przeważnie nie są to osoby, które dostrzegły potencjał biznesowy we wsiach.
Zauważalnym problemem jest natomiast fakt, iż na przesiedlenie się z wiosek do miast decyduje się znaczna część osób w wieku 20 – 40 lat. Szukają one szansy na lepsze życie niejednokrotnie nie dostrzegając potencjału, jaki drzemie w ich rodzimych regionach.
Biznes na wsi jako szansa na dobre zarobki
Przed rozpoczęciem działań nad projektem biznesowym mającym powstać na wsi, należy przeanalizować szereg zmiennych, które mogą determinować powodzenie lub też porażkę przedsięwzięcia. Co warto wziąć pod lupę? Przede wszystkim czynniki takie jak:
- średni wiek otaczającej nas ludności,
- możliwości turystyczne danego miejsca,
- połączenie drogowe,
- odległość do większych miejscowości i miast.
Projekt należy ocenić również pod kątem jego wykonalności, przyglądając się posiadanym zasobom.
Biorąc pod uwagę powyższe zmienne, przygotowałem listę firm, które mają szansę na wygenerowanie pokaźnych zysków.
Ekologia
Świadomość szkód, jakie współczesna cywilizacja wyrządza naszej planecie skłania coraz większą liczbę osób do ekologicznego sposobu myślenia. Zielone firmy są w modzie, co sprawia, że otwierają się nowe szanse biznesowe.
Co rozumiemy przez pojęcie „zielonych miejsc pracy”? Przede wszystkim wszystkie te przedsiębiorstwa, które minimalizują ilość odpadów i zanieczyszczeń, ograniczają emisję gazów cieplarnianych, próbują przywrócić ekosystemy itd.
Różne koncepcje biznesowe mogą być nie tylko sposobem na zarobienie pieniędzy, lecz są w stanie również pomóc matce naturze wziąć głęboki oddech. O jakich biznesach mowa? Na przykład o:
- biobudownictwie,
- odnawialnych źródłach energii,
- gospodarowaniu odpadami itp.
Eko agroturystyka
Jeśli dany obszar wykazuje potencjał, by stworzyć na nim oazę wypoczynku dla zmęczonych zgiełkiem dużych miast ludzi, to koniecznie rozważ tę opcję. Zwłaszcza jeśli wszędzie dookoła rozpościerają się przepiękne krajobrazy, a w okolicy nie ma zbyt wielu podobnych obiektów.
Ekoturystyka ma wielu zwolenników, którzy są w stanie zapłacić niemałe pieniądze w zamian za możliwość spędzenia kilku dni na łonie natury. Jeśli w regionie znajdują się ciekawe szlaki turystyczne, można rozważyć możliwość organizowania wycieczek z przewodnikiem. Alternatywnie (lub dodatkowo) z pewnością zostaną docenione różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu, jakie będziesz w stanie zaoferować.
Możesz prowadzić warsztaty, podczas których pokażesz krok po kroku, w jaki sposób śmietana czy biały ser trafiają na nasze stoły. Ugość swoich klientów potrawami przygotowanymi ze składników pochodzących z Twojej ekologicznej uprawy. Udowodnij, dlaczego jajka prosto od kury są lepsze od tych, które znajdujemy na półkach w hipermarketach.
Innym pokrewnym pomysłem może być stworzenie internetowej platformy agroturystyki, która będzie działać jako agencja zrzeszająca właścicieli oferujących wynajem wakacyjny w okolicy. Za każdą rezerwację otrzymasz prowizję w zamian za promocję Waszej pięknej okolicy oraz dostępnych obiektów noclegowych.
Tradycyjne naturalne produkty
Jak sądzisz? Ile spośród osób mieszkających w mieście zdecydowałoby się na zakup świeżych produktów przywiezionych prosto z polskiej wsi? Jaja, mleko, śmietana, sery, owoce i warzywa, być może własnoręcznie wypiekane pieczywo, mięso, przetwory, swojskie wędliny itp.? Odpowiedź na to pytanie brzmi: bardzo dużo.
Ludzie nie chcą jeść „plastikowego jedzenia”. Jeśli uda Ci się znaleźć pierwszych klientów, którzy polecą Cię swoim znajomym będzie można mówić o małym sukcesie. Możesz osobiście dostarczać zamawiane produkty np. raz w tygodniu. Nie masz możliwości dostawy? Skłoń klientów do przyjazdu po odbiór towarów lub zastosuj sprzedaż wysyłkową.
Sport, rekreacja i rozrywka
Kto powiedział, że tylko na siłowni da się wytrenować sylwetkę? Jeśli dysponujesz kawałkiem wolnego miejsca na świeżym powietrzu, możesz rozważyć stworzenie strefy do street workout. Drabinki, równoważnie, podpórki to przecież nie są elementy specjalnie trudne do zdobycia i zamontowania.
Dobrą opcją może być również „siłownia pod chmurką”, w której będą znajdować się różnego rodzaju przyrządy gimnastyczne.
Można urządzić strefę do paintballa, park linowy, skatepark – tak naprawdę wszystko to, na co nie ma wolnej przestrzeni w mieście, a na co znajdą się chętni.
Kosmetyki ekologiczne
Bycie „eko” jest w modzie (i ma swoją cenę). Naturalne kosmetyki mogą być świetnym pomysłem na biznes na wsi. Dbanie o wygląd zewnętrzny jest priorytetem wielu osób. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach panuje trend na unikanie produktów wyprodukowanych przy użyciu składników mających niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.
Jeśli masz miejsce, w którym możesz uprawiać kwiaty, zioła i inne rośliny, które wykorzystuje się do produkcji naturalnych kosmetyków, to nie odrzucaj tejże koncepcji na biznes. Możesz zacząć wytwarzać takie produkty jak olejki eteryczne, mydła, wody kwiatowe, produkty do aromatoterapii itp.
O czym warto pamiętać
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, to sprawdzić klasyfikację gruntu, jaki posiadamy lub planujemy wydzierżawić i zweryfikować, czy uzyskamy wszelkie niezbędne pozwolenia do prowadzenia działalności. Nie wszystkie z powyższych propozycji będą tego wymagały, aczkolwiek warto mieć tego świadomość.
Przy odrobinie wysiłku, kreatywności i inwestycji otwierając firmę na prowincji można zarobić całkiem niemałe pieniądze. Jeśli nie posiadasz funduszy, które mógłbyś zainwestować, aby rozpocząć biznes na wsi od zera, możesz postarać się o dofinansowanie z LGD (Lokalna Grupa Działania). Wyszukaj odpowiednią dla swojego obszaru LGD i sprawdź aktywne programy, do których można dołączyć.
To nie prawda, że wieś ogranicza Twoje szanse na to, by móc zostać odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą. Jedyną przeszkodą, która może skutecznie uniemożliwić realizację Twojego marzenia o własnej firmie jest brak chęci do działa. Wystarczy trochę wyobraźni, operatywności oraz w niektórych przypadkach nieco kapitału. Nie warto rezygnować ze swoich pragnień używając wymówki, że „na wsi to się nie da”.