Jak sądzisz, czy każdy może zostać przedsiębiorcą? Zostać tak, ale jak długo utrzyma firmę? Są pewne wrodzone cechy osobowości, które mogą ułatwić niektórym osobom osiągnięcie tego celu. Nad każdą cechą da się również pracować i ją rozwijać. Jednak najważniejszym czynnikiem, od którego zależy powodzenie w biznesie, jest nasze mentalne nastawienie.
Przedsiębiorca – kto to właściwie jest?
Wszystko zaczyna się od głowy. Jeżeli widzisz siebie w tej roli, to musisz przyjąć schemat myślenia i postępowania przedsiębiorcy. Planuj, działaj, kreuj i twórz. Chcesz zostać człowiekiem sukcesu? Nie możesz na starcie obawiać się porażki. Musisz być pewny siebie i wierzyć w swój projekt. Jeśli w niego nie wierzysz, to właściwie już na samym początku jesteś przegrany. W każdym z nas od urodzenia tkwi pierwiastek przedsiębiorczości. Codzienne zmagania z rzeczywistością, walka o przetrwanie – to wszystko sprawia, że musimy być zaradni w życiu. Jednak, aby w pełni wykorzystać swój potencjał, powinniśmy przejść pewien proces, który trochę potrwa. Przecież nikt nas nie nauczył tego, jak prowadzić działalność. Jak można to osiągnąć?
Jak zostać przedsiębiorcą?
Powinieneś przyjmować coraz więcej odpowiedzialnych zadań. Jeżeli pracujesz na etacie, to staraj się wyprzedzać oczekiwania pracodawcy. Bądź kreatywny i dyspozycyjny. Istnieje duża szansa, że Twój przełożony to zauważy i Cię awansuje. Zapewne otrzymasz nowe, ambitne zadania.W domu również nie stroń od obowiązków. Nie oczekuj, że inni zrobią coś za Ciebie.Jest ogromna różnica w mentalności pracownika i biznesmena. Zatrudniony z reguły stara się nie wykonywać większej liczby zadań niż te, które ma zapisane w umowie. Choć nie jest to regułą. Wielu etatowców poświęca się swojej pracy, robiwięcej,niż od niego oczekują. Osoby, które decydują się założyć własną działalność, często już w młodym wieku realizują swoje pasje, starają się kreować rzeczywistość wokół siebie, mają duże pokłady energii – takie biznesowe ADHD. Aby stać się przedsiębiorcą, konieczne będzie opuszczenie własnej strefy komfortu, czyli przestrzeni, która nie generuje wyzwań. Tworzą ją Twoje przyzwyczajenia, nawyki oraz przekonania. Nie możesz tam utknąć. Przyjmowanie nowych zadań, rozwiązań, potrzeba doskonalenia i nabywania nowych umiejętności pozwoli Ci osiągnąć poczucie spełnienia. Tylko wówczas odniesiesz sukces, ponieważ to, co wartościowe w Twoim życiu, zacznie się poza strefą komfortu.
Czy każdy może być dobrym przedsiębiorcą?
Ludzie często wpadają w pułapkę sukcesu. Biznes dobrze się kręci, a właściciel przestaje się rozwijać. To czy firma utrzyma się na rynku, zależy wyłącznie od szefa – jeżeli pozbawił on siebie tej ikry, którą miał na początku i nie czuje chęci do działania, to wszystko zaczyna się psuć. Ryba psuje się od głowy, jak mawiają. Im szybciej przedsiębiorca zauważy symptomy wskazujące na kryzys, tym większa szansa, że nie zaprzepaści tego, co do tej pory udało mu się osiągnąć. Aby zdobywać zaufanie i lojalność klientów oraz budować firmę, która odnosi sukcesy, trzeba włożyć w nią nieco wysiłku.Musisz być świadomy tego, że prowadzenie własnej firmy wymagać będzie od Ciebie odporności psychicznej w kryzysowych sytuacjach, których na swojej drodze napotkasz całe mnóstwo.Im więcej takich okoliczności przetrwasz, tym łatwiej będzie Ci podejmować nowe wyzwania.
Nie każdy jednak urodził się z talentem przedsiębiorcy lub nabył umiejętność prowadzenia firmy. Są osoby, które otwarcie mówią, że dobrze im na etacie. Taki styl zatrudnienia w ich opinii gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i komfort, jaki daje umowa o pracę. Bądź więc świadom tego, że zakładając firmę, bierzesz za nią odpowiedzialność (za siebie, swoich pracowników i ich rodziny). Musisz znać się na finansach, obsłudze klienta, marketingu itd. Warto zrobić autoanalizę – spisać swoje mocne i słabe strony. Scharakteryzować własną osobowość. Twoje wyobrażenia o prowadzeniu firmy mogą się rozmijać z rzeczywistością.
Chcesz dowiedzieć się jak stworzyłem swoją firmę? Zapoznaj się z treścią mojej książki