fbpx

Umiejętności miękkie w biznesie

umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie, które pomogą Ci odnieść sukces w biznesie

Nie wystarczy sam pomysł na biznes oraz chęć, by go realizować. Dobrze użyte umiejętności miękkie mogą pomóc nie tylko we wprowadzeniu w życie koncepcji biznesowej, lecz również znacznie ułatwić osiąganie kolejnych sukcesów.  

Niezależnie od branży, w której zdecydujesz się działać, powinieneś wiedzieć, że świat przedsiębiorczości wymaga posiadania pewnych umiejętności. Pominę tu oczywiste aspekty, takie jak komunikatywność, kultura osobista, punktualność itp.

Oto kilka bardzo ważnych kwestii, nad którymi powinieneś popracować, aby mieć pewność, że Twój pomysł odniesie największy możliwy sukces.

Intuicja i wizja przyszłości

Na każdym etapie zakładania lub rozwoju firmy wszyscy przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z rozwiązywaniem problemów. Często są zmuszeni do podjęcia szybkich decyzji, będąc w posiadaniu bardzo niewielu danych. Czy działanie pod wpływem tego, co podpowiada nam nasza intuicja może być skuteczne? Owszem, pod warunkiem, że nie raz przekonałeś się o tym, że twój wewnętrzny głos jest Twoim sprzymierzeńcem.

Umiejętność „odcięcia się” od przeszłości i postrzegania faktów poprzez pryzmat teraźniejszości, zdolność do analizy rynku oraz własnej firmy z holistycznej perspektywy pomagają w rozwoju myślenia intuicyjnego.

Oczywiście, jeśli to możliwe, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji należy postarać się zebrać jak najwięcej danych i przeanalizować konsekwencje planowanego działania. Kluczem do sukcesu jest nauczenie się upraszczania informacji, umiejętność odkrywania pomysłów, które mogą rozwiązać złożone sytuacje oraz zdolność rozpoznawania relacji, które na początku nie są oczywiste.

umiejętności miękkie 1
Negocjacje to podstawa w biznesie. Bezsprzecznie jest to sztuka, której należy się nauczyć.

Pewność siebie

Jeśli wierzysz w swoje możliwości, jest wielce prawdopodobne, że odniesiesz sukces. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca nigdy nie ma wątpliwości, co do swoich działań. W czasach kryzysu nasza pewność siebie jest nieustannie wystawiana na próbę. Musisz mieć jasny obraz tego, co chcesz osiągnąć i w jaki sposób planujesz tego dokonać.  Miej świadomość, że wiele rzeczy może nie pójść zgodnie z planem. Jeśli jesteś pewny siebie, możesz wyeliminować obawy o to, co stanie się jutro.

Poczucie własnej wartości jest czymś, co można w sobie wypracować. Zacznij od analizy własnych sukcesów i porażek. Dzięki temu będziesz w stanie odkryć swoje ograniczenia. Wiele osób nie ufa samym sobie, ponieważ nie wiedzą, kim są. Czują się przegrani i polegają w dużej mierze na opiniach otaczających ich osób. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że osiągnięcia pomagają w budowaniu pewności siebie.

Weź pod lupę swoje największe osiągnięcie i wypisz czynniki, dzięki którym byłeś w stanie tego dokonać. Zapisz również przeszkody, jakie się wtedy pojawiły i sposoby, które umożliwiły ich pokonanie. Dzięki temu zyskasz jasny obraz tego, jak świetnie sobie poradziłeś, a dodatkowo, jeśli kiedykolwiek będziesz w podobnej sytuacji uda Ci się ją rozwiązać bez większego problemu.

umiejętności miękkie 2
Możliwość kontrolowania naszych reakcji i zdolność generowania innych, zamiennych emocji, jest niczym as w rękawie.

Dociekliwość i chęć rozwoju to również umiejętności miękkie

Jeśli jesteś osobą, która zawsze szuka nowych wyzwań, lubisz się uczyć i ciężko pracujesz, aby osiągnąć swoje cele, jesteś szczęśliwym posiadaczem jednej z najważniejszych cech, które powinien mieć odnoszący sukcesy przedsiębiorca.  

Dociekliwość przedsiębiorców jest przydatna do odnajdowania nowych idei biznesowych, rynków oraz do tworzenia firm, które celują w zupełnie odmienne grupy odbiorców.

Rozwój osobisty jest ściśle związany z umiejętnością przyjmowania krytyki. Przyznanie się przed samym sobą do tego, że nie wiesz wszystkiego, może jest trudne, aczkolwiek niezbędne, by móc stać się lepszym przedsiębiorcą.

Rutyna potrafi skutecznie uśpić w nas potrzebę samokształcenia się. Aby nie wpaść w tę pułapkę, powinieneś szukać nowych sposobów na wykonywanie codziennych czynności. Trenuj swoją zdolność uczenia się poprzez przyswajanie różnego rodzaju informacji, nawet takich, które nie są ściśle związane z Twoim biznesem.

Orientacja na osiągnięcia

Cechą wspólną przedsiębiorców, którzy odnoszą sukcesy jest silna potrzeba osiągania celów. Przekłada się ona na wysokie zdolności do pracy oraz na wytrwałość niezbędną by dotrzeć do wyznaczonego celu. Nie należy jednak mylić tej umiejętności z pasją i fascynacją, jakie można zaobserwować u osób znajdujących w początkowej fazie prowadzenia biznesu.

Już od pierwszych dni działania we własnej firmie Twoja wytrwałość i samozaparcie będą wystawiane na ciężkie próby. Aby się nie zniechęcić, musisz nastawić się na wygrywanie pojedynczych bitew, by finalnie móc wygrać całą wojnę. Dzień po dniu, krok po kroku, realizuj kolejne małe cele, a prędko przekonasz się, że udało Ci się osiągnąć coś naprawdę dużego.

umiejętności miękkie 3
Poczucie własnej wartości jest czymś, co można w sobie wypracować.

Umiejętność miękka – odporność psychiczna

Każdą porażkę powinieneś traktować jako okazję do podjęcia kolejnej, bardziej przemyślanej próby. Jeśli niepowodzenia generują u Ciebie niechęć do dalszego działania, koniecznie musisz nad tym popracować. Jest takie powiedzenia „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”. Nie da się wygrać bitwy bez odniesienia obrażeń.

Któreś z Twoich przedsięwzięć okazało się totalną klęską? Wykorzystaj to na swoją korzyść. Spisz działania, jakie zostały podjęte i które sprawiły, że sprawy miały taki, a nie inny obrót. Przeanalizuj je i oceń, co mogło zostać zrobione inaczej i jakie by to miało konsekwencje. Jeśli w projekcie brały udział również inne osoby, poproś je o pomoc w tej analizie. Pozwoli Ci to na uniknięcie myślenia przez pryzmat emocji.

Pamiętaj – zanim się poddasz, znajdź sposób, aby zamienić porażkę w sukces.

Panowanie nad emocjami

Emocje towarzyszą nam zarówno w naszym prywatnym, jak i w zawodowym życiu. Jedni radzą sobie z nimi wyśmienicie i potrafią zachować kamienną twarz bez względu na to, co się dzieje. Są również tacy, którzy nie wykształcili u siebie tej umiejętności i raz po raz ulegają uczuciom, jakie się w nich rodzą.

Możliwość kontrolowania naszych reakcji i zdolność generowania innych, zamiennych emocji, jest niczym as w rękawie. W chwili złości, zamiast wylewać swoje frustracje na najbliższe otoczenie, lepiej wyjść na krótki spacer. Dzięki temu możemy przemienić buzujący w nas gniew w zupełnie inną, pozytywną emocję. O ile można odroczyć jakąś decyzję lub pełną napięć rozmowę, postępuj zgodnie z tą strategią. Zyskasz dzięki temu czas, aby lepiej przeanalizować problem.

W chwili, gdy czujesz się atakowany przez swojego rozmówcę, dokonaj szybkiego podziału „Ty” kontra „Problem”. Jeśli dasz radę uzmysłowić sobie, że nagonka kierowana jest nie na Ciebie osobiście, lecz na zagadnienie, o którym dyskutujecie, będzie Ci o wiele prościej zapanować nad emocjami.

umiejętności miękkie 4
Umiejętności miękkie mogą pomóc nie tylko we wprowadzeniu w życie koncepcji biznesowej, lecz również znacznie ułatwić osiąganie kolejnych sukcesów.  

Umiejętności miękkie – sztuka negocjowania

Negocjacje to podstawa w biznesie. Bezsprzecznie jest to sztuka, której należy się nauczyć.  Rozmowy biznesowe wymagają pozytywnego nastawienia, otwartości na dialog, empatii oraz dużej dozy opanowania. Jeden zły ruch i próba dojścia do porozumienia może przeobrazić się w poważny konflikt.

Negocjacje to nic innego, jak przedstawienie tego co mamy i próba dostania czegoś w zamian. Doświadczeni przedsiębiorcy nie dają się sprowokować. Analizują, proponują, redukują własne żądania – wszystko po to, by dojść do sensownego konsensusu. Jeśli widzisz, że kompromis nie jest możliwy do osiągnięcia, odpuść. Nie każda rozmowa biznesowa musi zakończyć się podpisaniem umowy i nie powinna, jeśli zachodzi konflikt interesów. Musisz to zaakceptować.

Sukces jest ściśle powiązany z nastawieniem i predyspozycjami. Oznacza to, że zaangażowanie w projekt oraz ciężka praca są niezbędne do prowadzenia i rozwijania firmy. Nie mniej ważne jest jednak posiadanie lub zdobycie określonych umiejętności miękkich, dzięki którym będziesz w stanie osiągać kolejne cele.

Pin It on Pinterest