fbpx

Nauka a biznes

nauka a biznes 1
STUDIA, PRACA CZY WŁASNA FIRMA. CO WYBRAĆ?

Kształcić się do 25. roku życia, czy jednak lepiej w okolicach 18–19 lat rozpocząć zdobywanie doświadczenia? Oto jest pytanie. Ten wpis dedykuję osobom, które są już pełnoletnie i zastanawiają się, jaką ścieżką podążać. Nauka a biznes – iść na studia, do pracy czy może założyć własną firmę?

Jesteś ciekawy, z których umiejętności, zdobywanych w szkole i na studiach, korzystam, prowadząc biznes? Kompetencje, które wykorzystuję w biznesie:

– nawiązywanie kontaktów z innymi osobami;

– umiejętność pisania tekstów w języku polskim, poprawnych pod względem stylistycznym i zgodnych z zasadami ortografii i interpunkcji;

– bardzo dobra znajomość języka angielskiego;

– podstawy matematyki;

– przetwarzanie i wykorzystywanie wiedzy ogólnej do podejmowania racjonalnych decyzji ekonomicznych i prowadzenia spotkań biznesowych;

– tworzenie profesjonalnych biznesplanów;

– nadawanie priorytetów zadaniom;

– praca w skupieniu;

– sprawność fizyczna (choć nie w 100% wyłącznie dzięki uczęszczaniu na lekcje WF-u).

Nauka a biznes

Wielu treści przedmiotów, których miałem okazję się uczyć, nie pamiętam, ale wykształciłem umiejętność szybkiego wyszukiwania potrzebnych informacji, niezbędnych do realizacji ważnego zadania. Warto więc poszerzać zasób wiedzy ogólnej. Zdarza się, że nawet szczątkową informacją w danej dziedzinie możesz się podzielić z innymi. Kompetencje, które posiadamy, pozwalają włączyć się do dyskusji albo umożliwiają weryfikację tego, co inni mają nam do przekazania.

Plusem mojej uczelni na pewno była możliwość samodzielnego dobierania przedmiotów w ramach danego kierunku studiów, co rozwijało poczucie odpowiedzialności za swoje działania i wymagało dojrzałości w podejmowaniu decyzji. Do dziś korzystam także z umiejętności tworzenia biznesplanów.

Przekazywana wiedza była niestety najczęściej czysto teoretyczna. Brakowało mi wykładów prowadzonych przez praktyków biznesu.

Studia, praca czy własna firma

W dzisiejszym świecie przede wszystkim liczą się umiejętności, doświadczenie oraz kompetencje miękkie. Sam fakt posiadania wyższego wykształcenia nie robi już na nikim wrażenia. Jest wiele profesji związanych z wykonywaniem pracy fizycznej, w których pracownik zarabia znacznie więcej niż absolwent wyższej szkoły. Spora liczba osób, które ukończyły studia, często nie robi tego, o czym marzy. Pracuje po to, by mieć za co żyć. Nie może znaleźć pracy w swoim zawodzie.

nauka a biznes
Dzięki nauce poznajemy świat i rozwijamy się, budujemy swój potencjał. Niestety, nie zawsze wybrana szkoła wyższa spełnia swoją rolę.

Dzięki nauce poznajemy świat i rozwijamy się, budujemy swój potencjał. Niestety, nie zawsze wybrana szkoła wyższa spełnia swoją rolę. Studia możesz zmienić, jeżeli nie będziesz zadowolony z wykładów lub kierunku. Zacznij, zrealizuj 1–2 semestry i w razie wahań, dokonaj korekty.

Polecam także jak najwcześniej zacząć pracować. Najpierw możesz zostać przyjęty na staż. Jeśli dobrze Ci pójdzie, to jest szansa, że otrzymasz awans. Nabrawszy trochę doświadczenia, postaraj się o zatrudnienie na pół lub cały etat. Ewentualnie umowę zlecenie. Wszystko zależy od Twojej dyspozycyjności i elastyczności. Jeśli masz pomysł na biznes, podejmij kroki, by go zrealizować. Nawet gdy Ci się nie powiedzie, to zapewniam, że zdobędziesz dzięki temu ogrom bezcennego doświadczenia, którego pozazdrości Ci niejedna osoba na etacie.

Nie poddawaj się. Wielu milionerów tworzyło biznesy, które upadały, ale wreszcie pewnego dnia udało im się stworzyć firmę, dzięki której generują potężne zyski. No i na koniec. Nauka i praca to nie wszystko. Jeśli zdecydujesz się podjąć studia, to część czasu przeznacz na rozrywkę, integrację, poznawanie innych ludzi, podróże. Po zakończeniu nauki prawdopodobnie takich okazji będziesz mieć znacznie mniej.

Prowadzenie własnej firmy wiąże się ze sporą dozą stresu. Każdy przedsiębiorca jest też tylko człowiekiem, co oznacza, że miewa lepsze i gorsze dni. Jak radzić sobie z wahaniami nastroju? Zobacz w tym wpisie

Pin It on Pinterest