fbpx

Prowadzenie firmy a edukacja. Czy można prowadzić biznes bez wykształcenia?

Prowadzenie firmy a edukacja

Prowadzenie firmy a edukacja – jest to dość szeroki temat, który porusza się dość często. Czy da się zostać przedsiębiorcą nie posiadając wykształcenia? Świat biznesu zna wiele przypadków osób, które mimo braku dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, odniosły ogromny sukces.

Edukacja odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Zdobycie wykształcenia jest dla większości priorytetem. Ale czy uzyskanie dyplomu uczelni wyższej sprawia, że automatycznie stajemy się „dobrym materiałem” na przedsiębiorców? Bezsprzecznie, udokumentowanie posiadanej wiedzy może okazać się przydatne. Nie jest to jednak warunkiem koniecznym. Oczywiście mowa tu o tego typu biznesach, w których nie jest wymagane posiadanie dyplomu czy licencji. Ciężko wyobrazić sobie gabinet lekarski prowadzony przez kogoś, kto nie ukończył medycyny.

Prowadzenie firmy a edukacja
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, w jakim stopniu szkoły wyższe pomagają w przygotowaniu do wyzwania, jakim jest wejście na ścieżkę przedsiębiorczości. Każdy powinien indywidualnie ocenić, w jakim stopniu wyższe wykształcenie jest mu faktycznie potrzebne.

W przypadku wielu biznesów prowadzenie i rozwijanie ich jest możliwe nawet w sytuacji, w której ich właściciel nie jest absolwentem szkoły wyższej. Nie oznacza to jednak, że da się z powodzeniem zarządzać firmą nie posiadając żadnych kompetencji. Wielu przedsiębiorców decyduje się na naukę poprzez kursy, na których pozyskują wiedzę dotyczącą interesujących ich zagadnień.

Marketing, księgowość, administracja – to tylko niektóre z obszarów, z których wiedza przydaje się w codziennym funkcjonowaniu właściciela firmy. Samokształcenie się jest elementem, który zawsze działa na naszą korzyść. Dotyczy to nie tylko osób prowadzących własne biznesy, lecz również pracowników zajmujących stanowiska w firmach należących do kogoś innego. Dodatkowo, niezwykle przydatne jest posiadanie tzw. umiejętności miękkich. Niewątpliwie warto jest je nabyć, nie tylko aby móc z powodzeniem prowadzić własną firmę, lecz także by korzystać z nich w życiu codziennym.

Edukacja biznesowa

Ustaliliśmy już, że aby móc założyć i rozwijać firmę, w większości przypadków tytuł magistra nie jest nam potrzebny. Dzięki dobrodziejstwu, jakim jest cyfryzacja, dostęp do wiedzy jest dziś dużo prostszy, niż kiedykolwiek. Dodatkowo, pozyskując wiedzę ze szkoleń i kursów online, mamy pełną dowolność w zakresie materiału, jaki chcemy przyswoić.

Czy podczas uczęszczania na zajęcia na którejś z uczelni mamy identyczną swobodę dobierania tematyki wykładów, w których chcemy uczestniczyć? Zdecydowanie nie. Czy każdy z omawianych tematów będzie nam tak samo przydatny w naszej codziennej pracy? Niestety nie. Dlatego też dużo lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w nasz rozwój osobisty, lecz bez marnowania czasu i środków na rzeczy, które totalnie nas nie interesują, bądź których nigdy nie wykorzystamy.

Prowadzenie firmy a edukacja
W przypadku wielu biznesów prowadzenie i rozwijanie ich jest możliwe nawet w sytuacji, w której ich właściciel nie jest absolwentem szkoły wyższej. Nie oznacza to jednak, że da się z powodzeniem zarządzać firmą nie posiadając żadnych kompetencji.

Prowadzenie firmy a edukacja (e-learning)

Jużprzed pandemią koronawirusa kursy, seminaria i szkolenia online były dość popularne. Ludzie cenią sobie możliwość przyswajania wiedzy w zaciszu ich własnego domu. Kolejną zaletą jest to, że mogą dowolnie wybierać czas, który chcą przeznaczyć na naukę.

Nowa rzeczywistość, z jaką przyszło nam się zmierzyć w związku z COVID-19 zmieniła o 180 stopni tok rozumowania nawet najbardziej zagorzałych przeciwników e-learningu. Przymusowa autoizolacja sprawiła, że ludzie przestali się bać wirtualnej edukacji. I wyszło im to tylko na dobre.

Grupowe zajęcia dydaktyczne zostały zastąpione przez niemal w 100% spersonalizowane szkolenia online. Nabywcy kursów mogą przyswajać omawiane zagadnienia w indywidualnym dla nich tempie. Kupowane przez nich instruktaże zawierają skondensowaną wiedzę. Czyż nie jest to wybitna oszczędność czasu i środków pieniężnych?

Nic już nie jest takie jak dawniej

Postęp technologii pozwala na szybką wymianę informacji. Dzięki temu również bariery w handlu właściwie przestają istnieć. Nawiązywanie współpracy z partnerami biznesowymi znajdującymi się na drugim końcu świata nie jest już niczym nadzwyczajnym. Prowadzenie biznesu na globalną skalę w niczym nie przypomina bycia właścicielem osiedlowego sklepiku. Dlatego też niezbędna jest wiedza, której nie jesteśmy w stanie posiąść nawet na najlepszej uczelni.

Umiejętność dostosowania się do nowych realiów wydaje się być konieczna. Jeśli będziesz próbował prowadzić swój biznes stosując nieco przestarzałe już metody, przegrasz z bardziej doświadczonymi od siebie graczami. Nowe trendy, zagadnienia, sposoby promocji – zmianie uległo praktycznie wszystko. Czy to nie jest wystarczający dowód na to, że powinniśmy zmienić także sposób, w jaki pozyskujemy nową wiedzę?

Prowadzenie firmy a edukacja 2
Grupowe zajęcia dydaktyczne zostały zastąpione przez niemal w 100% spersonalizowane szkolenia online. Nabywcy kursów mogą przyswajać omawiane zagadnienia w indywidualnym dla nich tempie.

Prowadzenie firmy, a edukacja. Czy można prowadzić biznes bez wykształcenia?

Aby odnieść sukces, ważne jest, aby wiedzieć, jak wykorzystać okazję, przygotować dobry plan działania i jak przygotować się do każdego kolejnego kroku. Umiejętności negocjacyjne oraz możność poradzenia sobie w stresujących sytuacjach, tudzież pracy pod presją są niezwykle ważne dla wszystkich, niezależnie od poziomu posiadanego przez nich wykształcenia.

Dyplom ukończenia wyższej szkoły w żadnym stopniu nie gwarantuje odniesienia sukcesu w roli przedsiębiorcy. Osiąganie celów wymaga ciężkiej pracy, ogromu wysiłku oraz ciągłego poszerzania posiadanej wiedzy. Studia mogą zwiększać szanse na to, że nam się powiedzie, ponieważ nabędziemy tam podstawowych kompetencji dotyczących prowadzenia biznesu (głównie studiując na kierunkach ekonomicznych czy prawno-biznesowych).  

Podsumowując

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, w jakim stopniu szkoły wyższe pomagają w przygotowaniu do wyzwania, jakim jest wejście na ścieżkę przedsiębiorczości. Z jednej strony widzimy osoby, które odniosły ogromne sukcesy w biznesie mimo nieposiadania wyższego wykształcenia. Z innej zaś nierzadko widujemy absolwentów szkół wyższych, którzy mają problem z podjęciem jakiejkolwiek pracy.

Każdy wybierze dla siebie ścieżkę, którą uważa za słuszną. Na koniec, należy jasno powiedzieć, że nie tytuł czy dyplom determinują to, czy osiągniemy sukces. Jest on ściśle uzależniony od wiedzy, jaką posiadamy, niezależnie od źródła, z którego ją pozyskamy.

Pin It on Pinterest