fbpx

Własna firma – za i przeciw

własna firma

Zapewne się domyślasz, że tak, jak w przypadku każdej sytuacji w życiu, własna firma i jej prowadzenie ma swoje dobre i złe strony. W niniejszym mailu proponuję przeanalizowanie wszystkich plusów i minusów, aby przekonać się, czy gra jest warta świeczki.

Własna firma – Zalety

1. Dowolny czas pracy (pracujesz wtedy, kiedy chcesz, a nie w ustalonych z góry godzinach). Należy jednak pamiętać, by dotrzymywać terminów płatności i realizacji zadań.
2. Jesteś szefem samego siebie (samodzielnie podejmujesz wszystkie decyzje, brak ograniczeń narzuconych przez przełożonego).
3. Masz unikalną szansę budowania, rozwijania i promowania własnej marki.
4. Brak konieczności wnoszenia podania o urlop. Jeżeli tego chcesz i masz takie możliwości, to możesz wybrać się na urlop w dowolnym momencie.
5. Spełniasz swoje marzenia (możesz robić to, co kochasz).

Brzmi nieźle? To patrz dalej


6. Jest możliwość zarobienia znacznie większych pieniędzy, niż ma to miejsce na etacie.
7. Rozwój firmy umożliwia dojście do etapu, w którym możesz delegować czynności. Firma przestanie być od Ciebie zależna, a Ty nadal będziesz odnotowywał przychód, nie angażując się już w prowadzenie biznesu.
8. Realizacja zadań, osiąganie celów i założeń mogą dać Ci dużo satysfakcji.
9. Masz sposobność nieustannego rozwijania się i budowania doświadczenia.
10. Swobodnie dobierasz pracowników i decydujesz o wyborze miejsca pracy.
11. Zmniejszasz należny podatek poprzez generowanie kosztów działalności.
12. Otrzymujesz szansę na przekształcenie swojego hobby czy pasji w źródło intratnego dochodu.

Sam musisz zrobić bilans zalet i wad. Zdarzają się wzloty i upadki, ale wyznaję zasadę co cię nie zabije, to cię wzmocni.

Własna firma – Wady

Bezsprzecznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma również słabe strony:
1. Ogromne ryzyko upadku firmy. Statystyki pokazują, iż ponad 30% firm zamyka się po pierwszym roku działalności, po drugim jest już to 50%, a 70% nie dotrwa do 5 lat.
2. Nieregularne zarobki (w moim przypadku wygląda to tak, że większość pieniędzy zarabiam w okresie od maja do października). Przychody w każdym miesiącu mogą się znacząco różnić. Może pojawić się również kryzys. Aktualny powodowany jest epidemią koronawirusa, a co za tym idzie – brak zysków i straty.
3. Przedsiębiorca to osoba, która powinna dysponować szerokimi kompetencjami. W początkowych etapach działalności jest odpowiedzialna między innymi za: działania marketingowe, promocję marki, pozyskiwanie klientów, sprawy urzędowe (biurokracja), kwestie księgowe i prawne. To tylko część spraw, którymi trzeba się zająć.
4. Samodzielne odprowadzanie składek zusowskich, które są dość znacznym obciążeniem dla przedsiębiorcy (a ich wysokość rośnie w każdym roku).
5. Emerytura zależy od kroków, które sam podejmiesz. Trzeba także mieć świadomość, iż może być znacznie niższa niż w przypadku pracy na etacie.
6. Przedsiębiorca często pracuje siedem dni w tygodniu i znacznie dłużej niż osiem godzin dziennie (przynajmniej na początku).

Kontynuujemy?


7. Kłopoty związane z pracownikami, kontrahentami, urzędami.
8. Odpowiedzialność prawna i finansowa.
9. Stres przez siedem dni w tygodniu.
10. Wiele formalności do dopełnienia.
11. Brak wsparcia i nierzadko osamotnienie w trudnych chwilach.
12. Kłopoty z motywacją do kontynuowania działań w przypadku braku sukcesów.
13. Często ulegające zmianom prawo i przepisy podatkowe.
14. Brak płatnego urlopu.

własna firma
Własna firma kosztować Cię będzie zapewne wiele stresu, ale sytuacje, w których zaczynasz odnosić sukcesy są w stanie sprawić, ze szybko zapomnisz o wszelkich porażkach.

Własna firma – warto czy nie

Reasumując – sam musisz zrobić bilans zalet i wad. Osobiście nie żałuję ani jednego dnia poświęconego mojej firmie. Oczywiście zdarzają się wzloty i upadki, ale wyznaję zasadę co cię nie zabije, to cię wzmocni. Oprócz zalet działalności gospodarczej, które powyżej wymieniłem, prowadzenie własnej firmy sprawiło dodatkowo, że:

– poznałem wiele ciekawych osób;

– odwiedziłem nowe miejsca;– stworzyłem warunki do zatrudnienia innych osób;

– wspólnie z instruktorami sprawiliśmy kursantom radość płynącą z nauki sportów wodnych oraz pomogliśmy im w zorganizowaniu udanych wakacji;

– zyskałem ogromne doświadczenie;– nauczyłem się wielu nowych rzeczy związanych z prowadzeniem firmy i nie tylko;

– stałem się bardziej odporny na nieoczekiwane sytuacje.

Straciłem:

– pewną sumę pieniędzy, ale traktuję to jako lekcję na przyszłość;

– trochę nerwów, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Zastanawiasz się, czy będziesz dobrym przedsiębiorcą? Zapoznaj się z treścią tego wpisu

Pin It on Pinterest