fbpx

Jak założyć małą i dochodową firmę w 9 krokach

Jak założyć małą i dochodową firmę w 9 krokach

Otworzyłeś ten wpis, zatem jest to dla mnie znak, że zastanawiasz się nad tym, jak założyć małą i dochodową firmę. Być może masz już pomysł na biznes i kalkulujesz, czy dana inicjatywa jest warta zainwestowania w nią. Kiedy dotrzesz do końca niniejszego artykułu, będziesz znał odpowiedzi na pytania, które sobie zadajesz.

Krok nr 1: Motywacja do podjęcia wyzwania przedsiębiorczości

Nosząc się z zamiarem otwarcia małego i dochodowego biznesu, trzeba mieć motywację, a dokładniej, należy posiadać ogromne pokłady determinacji. Motywacja pozwala na stworzenie wizji tego, co chcemy osiągnąć w przyszłości.

Prawdopodobnie rozpoczniesz od założenia małej firmy, to fakt, ale jeśli masz w swojej głowie jej zarys za 3, 5, 10 lat, znacznie łatwiej będzie ją przeobrazić w dużą, a następnie bardzo dużą firmę.

Nastawienie „Wiem, co chcę osiągnąć, mogę to zrobić i wierzę, że mi się uda” to klucz do sukcesu, który ciężko osiągnąć bez wizji przyszłości.

Krok 2: Zadaj sobie pytanie: Co chcę osiągnąć dzięki tej firmie?

Jeszcze zanim podejmiesz decyzję, jaki rodzaj biznesu chcesz prowadzić, powinieneś wiedzieć, co chcesz poprzez to działanie osiągnąć. Pytanie to jest o tyle zasadne, że nie każdy wkracza na ścieżkę przedsiębiorczości z tych samych powodów, co inni.  

Są tacy, którzy chcą założyć małą firmę, aby się rozwijać i to ich wymarzone własne przedsiębiorstwo staje się dochodowym biznesem, który z roku na rok rośnie w siłę. Na przykład można zacząć od pojedynczych zleceń na treści do stron internetowych (copywriter), a następnie zostać właścicielem agencji zajmującej się marketingiem cyfrowym.

Są też tacy, dla których otwarcie biznesu jest jednoznaczne ze sposobem na zarobienie określonej sumy pieniędzy potrzebnych na jakiś cel. Przykładem może być ktoś, kto zakłada firmę remontowo-wykończeniową, która w ciągu 5 lat ma dać mu szansę na pozyskanie kapitału potrzebnego, by wybrać się w podróż dookoła świata. Osoba taka nie ma na celu skalowania biznesu, a jedynie zdobycie z góry ustalonej kwoty.

Zdefiniowanie motywu skłaniającego do decyzji o otwarciu własnej firmy jest niesłychanie ważne. Dzięki temu będziesz mieć wiedzę dotyczącą tego, jak zaawansowany plan działania musisz opracować, by móc osiągnąć zamierzony cel.

Jak założyć małą i dochodową firmę 1
Wydanie ostatnich oszczędności na coś, co nie wygeneruje dochodów, tylko i wyłącznie „w imię idei” nie jest rozsądnym pomysłem. Oferowanie czegoś, czego nikt w ogóle nie kupi jest po prostu bez sensu.

Krok 3: Określ, co to ma być za firma

Gros przedsiębiorców zakłada biznes mający powiązanie z ich hobby czy zainteresowaniami. I to jest jak najbardziej w porządku. Istnieje również taka grupa, której samo robienie interesów przynosi ogromną frajdę (oprócz pieniędzy) i tak naprawdę jest im dalece obojętne, w jakiej branży będą działać.

Niezależnie od tego, co wybierzesz, musisz upewnić się, że posiadasz, choć minimalną wiedzę i doświadczenie dotyczące sektora, w którym zamierzasz rozpocząć swoje działania. Najważniejsza jest natomiast wiara w powodzenie danego przedsięwzięcia i posiadanie wizji tego, w jaki sposób małą firmę można przekształcić w dużą.

Krok 4: Zbadaj jej potencjał i oszacuj przewidywane zyski

Bądźmy realistami. Nie na każdym pomyśle na biznes da się zbić kokosy. Zbyt pobieżne wyciąganie wniosków, najczęściej pod wpływem fascynacji może mieć tragiczne skutki. Nie tylko nie zarobisz kroci, ale możesz także popaść w długi. Wykonaj badanie rynku i analizę konkurencji, następnie sporządź, chociaż prowizoryczny biznesplan.

Dzięki temu będziesz w stanie ocenić potencjał oraz przypuszczalną rentowność biznesu, który planujesz otworzyć.

Jak założyć małą i dochodową firmę 2
Nosząc się z zamiarem otwarcia małego i dochodowego biznesu, trzeba mieć motywację, a dokładniej, należy posiadać ogromne pokłady determinacji. Motywacja pozwala na stworzenie wizji tego, co chcemy osiągnąć w przyszłości.

Krok 5: Pomyśl, zanim zaczniesz działać

Jeśli czynności wykonane w poprzednim kroku jasno wskazują, że prognozy nie rokują dobrze, odpuść. Nie chodzi o to, by otworzyć firmę, która już od pierwszych dni jej działania będzie przynosiła miliony. Rzecz w tym, że nie możesz pozwolić sobie na dokładanie do interesu. Jeśli coś nie przynosi zysku od samego początku, ale jest iskierka nadziei, że kiedyś (w niezbyt odległej przyszłości) ten stan się zmieni, to możesz próbować w to brnąć.

Jednakże wydanie ostatnich oszczędności na coś, co nie wygeneruje dochodów, tylko i wyłącznie „w imię idei” nie jest rozsądnym pomysłem. Oferowanie czegoś, czego nikt w ogóle nie kupi jest po prostu bez sensu. Lepiej zweryfikować swój pomysł na biznes, w miarę możliwości go zmodyfikować, a w ostateczności pomyśleć nad czymś innym. Czymś, na czym da się zarobić.

Krok 6: Pomysł na biznes vs. Przedsiębiorca

Koncepcja biznesowa to jedno. Zdefiniowanie kluczowych predyspozycji przedsiębiorcy to zupełnie odmienna sprawa. Jeśli mamy jasny model tego, co chcesz osiągnąć, przejdźmy dalej, aby znaleźć elementy układanki, które pozwolą nam to wszystko bezproblemowo złożyć w całość. W ten sposób zyskasz energię  i pomysły do dalszego działania.

Następnie zastanów się nad zasobami, jakich będzie potrzebować Twoja firma, by móc osiągnąć sukces. W przedsiębiorstwach wyróżniamy ich kilka rodzajów, a mogą to być zasoby:

  • Majątkowe
  • Ludzkie
  • Wiedzy
  • Infrastruktury
  • Finansowe

Być może masz kapitał na założenie firmy, ale nie posiadasz wykwalifikowanych pracowników. Może być też tak, że masz pracowników, ale brak Ci wystarczającego doświadczenia w branży, w której planujesz działać lub pieniędzy, by zacząć. Każdy przypadek jest inny, dlatego wymaga indywidualnej analizy i wyciągnięcia odpowiednich wniosków.

Jak założyć małą i dochodową firmę 3
Nie na każdym pomyśle na biznes da się zbić kokosy. Zbyt pobieżne wyciąganie wniosków, najczęściej pod wpływem fascynacji może mieć tragiczne skutki.

Krok 7: Dobierz odpowiednich pracowników

Na początku Twojej kariery w roli szefa własnej firmy możesz mieć ograniczone środki finansowe, co może Cię zmusić do samodzielnego wykonywania większości obowiązków. Jednakże zastanów się, czy pomoc pracowników (nie musi być ich wielu) nie pozwoli Twojej firmie na szybszy rozwój.

Na przykład copywriter – freelancer może sprawić, że Twoja strona internetowa będzie zawierać treści, które zarówno użytkownicy, jak i Google pokochają. To z kolei przełoży się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, częstsze odwiedziny na stronie www. Konsekwencją może być zwiększenie sprzedaży oraz ograniczenie kosztów płatnej reklamy. Rozważ ewentualność skorzystania z pomocy specjalistów.

Krok 8: Jesteś gotowy, by założyć małą i dochodową firmę?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi „tak”, ruszaj śmiało i zawojuj rynek swoim produktem lub usługą. Jeżeli nadal masz jakieś wątpliwości, cofnij się do wcześniejszych kroków i poświęć tyle czasu na znalezienie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, ile trzeba. 

Pamiętaj, że nikt nie jest nieomylny i z pewnością popełnisz błędy. Nie zniechęcaj się jednak. Traktuj te potknięcia, jako nauczkę na przyszłość i śmiało kontynuuj to, co zacząłeś. Być może doświadczysz chwil, w których opuści Cię motywacja, dopadną żal, niechęć i rozczarowanie.  W takich momentach spróbuj znaleźć pozytywne aspekty. Marzenia są możliwe do spełnienia jedynie dzięki wytrwałości i konsekwencji w działaniach.

Jak założyć małą i dochodową firmę 4
Jeśli masz marzenie o własnej firmie i sądzisz, że Twój pomysł na biznes ma szansę na okazanie się złotym interesem, zawalcz o nie. Kiedy nadejdzie moment, w którym pojawią się pierwsze wymierne profity, satysfakcja, jaką odczujesz wynagrodzi wszystkie miesiące ciężkiej pracy.

Krok 9: Promuj swoją firmę

Reklama i promocja są niezbędne do tego, aby ktokolwiek dowiedział się o istnieniu Twojej firmy i oferowanych przez nią produktach lub usługach. To, w jaki sposób będzie odbywać się marketing w Twoim przypadku uzależnione jest od rodzaju biznesu, który zdecydujesz się prowadzić. Inne strategie obiera się do promocji sklepu zoologicznego, a odmienne w przypadku biura podróży czy szkoły windsurfingu.

Więcej o wadze i mocy marketingu online możesz przeczytać w tym wpisie.

Podsumowując

Teraz już wiesz jak założyć małą i dochodową firmę. Zakładanie, prowadzenie i rozwój biznesu to nie są łatwe czynności. Wymagać będzie od Ciebie cierpliwości, determinacji i samodyscypliny. Umiejętne połączenie tych cech sprawia, że nawet największe trudności będą możliwe do pokonania. W życiu nic nie przychodzi łatwo, a jeśli tak się dzieje, to tego zazwyczaj nie doceniamy.

Dlatego jeśli masz marzenie o własnej firmie i sądzisz, że Twój pomysł na biznes ma szansę na okazanie się złotym interesem, zawalcz o nie. Kiedy nadejdzie moment, w którym pojawią się pierwsze wymierne profity, satysfakcja, jaką odczujesz wynagrodzi wszystkie miesiące ciężkiej pracy.

Pin It on Pinterest